10 karantén fizio tipp

2020.04.26

Egész nap szinte csak ülsz? Régen nem mozogtál? Nem tudod, mit csinálj otthon? Esetleg fájdalmaid vannak? Jó lenne, ha kiroppanna, kilazulna a hátad, nyakad, derekad?

Mutatok pár trükköt, amivel magadon tudsz majd segíteni, ha szükséges; de megelőzésre is kiváló hogy jobban bírjuk a bezártságot.

1., Talpi "bőnye" átmasszírozása

Keress egy teniszlabdát/ pin pong labdát/ vagy ha végképp semmi nincs egy sodrófát ☺

Azzal az eszközzel amid van, masszírozd át a talpad a következőképpen: Ülj le egy székre, tedd a lábad alá a labdát ( vagy amid van ), és kis nyomással egybekötve gurítsd előre-hátra, körözz vele, és ha találsz egy-két kényes pontot, ott állj meg pár másodpercig.

Ezzel a technikával a talpi szöveteinket (ún. fasciát) tudjuk kicsit fellazítani, így oldjuk a letapadásokat, és szabadabbá válik a boka.

2., Fáj a fejed tarkótájon, vagy a nyakad?

Végy elő egy törölközőt, tedd a tarkódhoz, két végét pedig a fejed előtt fogd feszesen, mintha egy kengyelben lenne a fejed. Ebben a helyzetben húzd be az állad, és told hátra a fejed úgy, hogy az arcod közben végig előre néz. Ismételd meg 20x, majd lazításképp tedd tarkóra a kezed és hajtsd előre a fejed, akkor jó, ha hátul érzed az izmok nyúlását.

3., "Ajtófélfa gyakorlat": ha nagyon sokat görnyedtél és úgy érzed, előrehúznak a vállaid, keress egy ajtófélfát, állj mellé párhuzamosan. Tedd fel az egyik alkarod a félfára, felkarod merőleges rá, könyök derékszögben, és fordulj kifelé addig, amíg egy jóleső feszülést nem érzel a mellizmodban, majd tartsd ott 10 sec-ig. A karod felfelé csúsztatva, változtass a szögön, és ismételd meg 3-4x, majd fordulj meg a másik oldalra.

4., Úgy érzed, majd' leszakad a derekad?

Feküdj le hanyatt, majd húzd fel a lábaidat talpra. Szorítsd össze a feneked, és próbáld megemelni csigolyáról-csigolyára a gerinced a talajtól, egészen a lapockákig. Ott tartsd meg, majd lassan engedd vissza most felülről indítva, legvégén tedd csak le a medencét. Ismételd meg legalább 10-szer.

5., Sokszor feszül hátul a combod, sokat ülsz?

Állj kényelmes terpeszállásba. Lábujjak előre néznek, fenék összeszorít, köldök és áll enyhén behúz. Fejjel indítva kezdj el előre hajolni lassan addig, amíg nyújtva tudod tartani a térded. Itt állj meg, és lassan légzéssel egybekötve lazíts a derekadon. Minden egyes kifújásra, engedd süllyedni a kezeidet, de ne nyújtózz! Pár másodpercig tartsd ki, majd lassan egyenesedj fel alulról indítva, a fejed lesz az utolsó, ami felnéz. A cél a talaj érintés, minden ismétléssel egyre lentebb érsz majd ☺

6., Gyakran görcsöl a vádlid, talpad?

Keress egy sámlit, vagy lépcsőt! Állj fel rá teli talppal, majd kicsit csúsztasd ki a sarkaid a szélére és lógasd le. Kapaszkodj meg valamiben, majd innen állj lábujjhegyre és lassan engedd vissza. Figyelj rá, hogy a térdek végig nyújtva legyenek, a sarkaid pedig a levegőben. Ismételd meg párszor, majd a végén hagyd lenn a sarkaidat pár másodpercig.

7., Fáj, szúr a hátad középen mintha beakadt volna?

Ülj le a földre nyújtott ülésben, a hátad közepéhez, kicsit a derekad fölé tegyél egy puhább közepes méretű labdát. ( pl.pilates labda) Majd lassan feküdj rá a labdára, miközben a karjaid fül mellett vannak nyújtva, a fejed is lassan engedd hátra. Pár légvétel erejéig tartsd ott, minden kilégzésnél próbáld teljesen ellazítani a hátad, majd lassan fejjel indítva egyenesedj fel. Maximum ötször ismételd!

8., Csípő panaszokra csípő nyújtás:

Fél térdelő helyzetbe helyezkedj el, azaz egyik láb talpon, másik térden támaszkodik. Gerinc egyenes, két kéz csípőn. Medencédet billentsd magad alá, farizomszorítással. Majd ezt a helyzetet fenn tartva lassan vidd előre testsúlyodat; "hintázz előre" ameddig megy és tartsd meg ott egy pillantra, majd engedd vissza. Figyelj arra, hogy a derekad nem homorodhat közben, és nem hajolhatsz előre sem! Tehát a medence billentést végig fenn kell tartani, ha jól csinálod, a comb elülső részén érzed majd a nyúlást. A térden támaszkodó oldalt nyújtjuk ezzel. Tehát mindig a fájós oldal legyen térden.10x ismételhető minimum.

9., Gyakran szenvedsz kéz zsibbadástól a kisujj és gyűrűs ujj vonalában? Próbáld ki az alábbi idegmobilizációt, mellyel a n.ulnaris ideget nyújtjuk:

Érintsd össze mindkét kezeden a mutató és hüvelykujjadat karikát formázva belőle. Majd a másik 3 ujjad akaszd be az alsó állkapcsodba alulról, úgy hogy a tenyered az arcod felé nézzen. Ezután pedig fektesd rá a jobb tenyered a jobb arcfeledre, bal tenyered a bal arcfeledre, úgy hogy a kis karika épp a szemed köré érjen. Előfordulhat, hogy nem sikerül teljesen az arcodra simítanod a kezed, annyira feszül az ideg, ekkor állj meg ott ameddig megy pár sec.-ig, majd engedd vissza. Gyakran ismételve, ha sikerül nyújtani az ideget, egyre jobban fog menni a gyakorlat. ☺

10., Figyelj a víz fogyasztásra!

Nem lehet eleget hangsúlyozni a megfelelő mennyiségű folyadékpótlást, hiszen rendkívül nagy jelentősége van, nemcsak a szerveink megfelelő működése szempontjából, hanem az izmaink rugalmassága, megfelelő működése szempontjából is.

FONTOS! figyelembe venni, hogy a fenti gyakorlatok, ötletek csupán a mozgásszervi jólétünk fenntartása érdekében, ha bármilyen konkrét panasz, fájdalom lép fel, keress fel inkább gyógytornász szakembert eredményes terápia felállítása céljából!

Szabó Dóra

gyógytornász


1141 Budapest, Szugló utca 132. 
Minden jog fenntartva 2019
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el